درباره دانشکده

تاریخچه

Responsive Image
 تاریخچه احداث و معرفی اجمالی دانشکده
               در سال ۱۳۶۷ برای اولین بار مجوز تأسیس رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی در گرایش اقتصاد بازرگانی از وزارت علوم اخذ و به پذیرش دانشجو در این رشته اقدام گردید. به موازات تقویت نیروی انسانی و افزایش تقاضا و در چارچوب برنامه جامع و بلندمدت دانشگاه، رشته علوم اجتماعی نیز در سال ۱۳۷۱ تأسیس گردید. با توجه به تأسیس گرایش‌های جدید در زمینه اقتصاد و علوم اجتماعی و گسترش رشته‌های تحصیلی و افزایش اعضای هیأت علمی و کارکنان اداری و آموزشی و ارتقاء فعالیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی، در سال ۱۳۸۷ گروه­‌های آموزشی اقتصاد، علوم اجتماعی، روان­شناسی و حسابداری در قالب دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی از دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی جدا شد و در محل ساختمان جدید دانشکده در پردیس مرکزی دانشگاه که مراحل احداث آن در سال ۱۳۸۵ به پایان رسیده بود استقرار یافت و در حال حاضر هر یک از این گروه‌­ها در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش و تربیت دانشجو می‌نمایند. لازم به ذکر است که در ادامه فعالیت­‌های دانشکده، مجوز رشته علوم سیاسی نیز در مقطع کارشناسی در سال ۱۳۸۶ اخذ گردید.
این دانشکده در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با پنج گروه آموزشی اقتصاد، علوم اجتماعی، حسابداری، روانشناسی و علوم سیاسی فعالیت می‌نماید.
​​​​​​​
معرفی گروه‌ها، رشته‌ها، مقاطع و گرایش‌ها
              گروه اقتصاد در مقطع کارشناسی در رشته علوم اقتصادی که حاصل تجمیع دو گرایش اقتصاد نظری و اقتصاد بازرگانی بوده است دانشجوی فعال دارد و در مقطع کارشناسی ارشد نیز در سه گرایش بانکداری اسلامی، اقتصاد نظری و توسعه و برنامه­ ریزی اقتصادی دانشجو پذیرش می­کند. در مقطع دکتری نیز در دو گرایش توسعه اقتصادی و اقتصاد مالی دانشجو پذیرش می­کند. در ضمن گروه اقتصاد طی دهه 1390 در گرایش­های اقتصاد شهری و منطقه­ های و اقتصاد بخش عمومی دانشجوی دکتری پذیرش نموده است.
              در گروه علوم اجتماعی و در مقطع کارشناسی که دارای یک گرایش کارشناسی پژوهشگری اجتماعی و سه  گرایش کارشناسی ارشد جامعه­ شناسی، پژوهش علوم  اجتماعی  و جمعیت­ شناسی دانشجو پذیرش می­شود و یک دوره دکتری جامعه ­شناسی- بررسی مسایل اجتماعی ایران در گروه علوم اجتماعی فعال است.
              گروه حسابداری در مقطع کارشناسی  رشته حسابداری دانشجو  فعال دارد و در مقطع کارشناسی ارشد در دو گرایش حسابداری و مدیریت کسب و کار و گرایش استراتژی دانشجو پذیرش می­شود. در ضمن رشته حسابداری در مقطع دکتری نیز فعال می­باشد و در سال 1391 اولین دوره پذیرش دانشجوی دکتری حسابداری انجام شد. در این مقطع بیشترین دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل هستند.
              گروه روان­شناسی نیز در مقطع کارشناسی رشته روان­شناسی و مقطع کارشناسی ارشد دو رشته روان­شناسی تربیتی و روان­شناسی عمومی پذیرش دانشجو دارد و مقطع دکتری این گروه در دو رشته روان­شناسی تربیتی و روان­شناسی(بدون گرایش)  درحال پذیرش و تربیت دانشجو می‌باشد. در ضمن گروه آموزشی روان­شناسی دارای بیشترین فارغ ­التحصیل در مقطع دکتری است.
              گروه علوم سیاسی نیز در مقطع کارشناسی رشته علوم سیاسی و دوره کارشناسی ارشد رشته اندیشه سیاسی در اسلام مشغول فعالیت می‌باشد. در ضمن از سال 1400 گروه علوم سیاسی مجوز رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد را از شورای گسترش آموزش عالی دریافت نموده است.